Czytelnia

Rola węglowodanów w oddalaniu zmęczenia

Węglowodany odgrywają szczególną rolę w oddalaniu zmęczenia psychicznego i fizycznego u zawodników dyscyplin wytrzymałościowych. W tym przypadku istotne jest zarówno przyjmowanie węglowodanów przed, w trakcie, jak i po wysiłku. Suplementacja węglowodanami przed wysiłkiem – pozwala zgromadzić niewielkie zapasy cukrów i w ten sposób nieznacznie wydłużyć zdolności wysiłkowe. W okresie poprzedzającym wysiłek stosuje się najczęściej roztwory izotoniczne. Napój węglowodanowy o stężeniu 6-8% (12-16g węglowodany/200ml wody) podaje się w ilości 200-400ml - 15 min przed podjęciem pracy mięśniowej. Niezwykle istotna jest suplementacja węglowodanami podczas wysiłku, co zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości energii dla systemu nerwowego w trakcie pracy mięśniowej. W czasie trwania treningów lub zawodów zaleca się przyjmowanie napojów hipotonicznych i izotonicznych. Jeżeli wysiłek ma charakter długotrwały, napój węglowodanowy należy podawać w ilości 200ml co 20-30 min. Z kolei suplementacja węglowodanami po wysiłku pozwala odbudować utracone zasoby węglowodanów oraz skompensować ich większe zasoby na poczet kolejnego treningu. Po zakończeniu pracy mięśniowej, najkorzystniej przyjmować węglowodany w formie skoncentrowanej (50-70g węglowodanów/500 ml wody).

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Rola węglowodanów w oddalaniu zmęczenia

Wrze 11, 2014 Wspomaganie energetyczne

Węglowodany odgrywają szczególną rolę w oddalaniu zmęczenia psychicznego i fizycznego u zawodników dyscyplin wytrzymałościowych. W tym przypadku istotne jest zarówno przyjmowanie węglowodanów przed, w trakcie, ...

czytaj więcej

Rola BCAA w oddalaniu zmęczenia

Wrze 11, 2014 Wspomaganie energetyczne

W czasie intensywnej pracy mięśniowej wraz ze spadkiem poziomu glikogenu mięśniowego (zapasów cukru) obniża się stężenie BCAA w osoczu krwi.

czytaj więcej